DLACZEGO NIE NALEŻY POMIJAĆ TRENINGU MIĘŚNI BRZUCHA?

Miesnie Brzucha

Rola mięśni brzucha w organizmie człowieka jest bardzo złożona. Mięśnie brzucha współpracują ze sobą, aby zapewnić nam możliwość wykonywania podstawowych czynności takich jak np.: stanie w pozycji wyprostowanej, poruszanie się, oddychanie, mówienie.

Dodatkowo każdy mięsień ma inne zadanie:

  1. Mięsień prosty brzucha – jest to mięsień powierzchowny, łączący mostek z kością łonową. Jego główną funkcją jest zginanie tułowia i unoszenie miednicy.
  2. Mięśnie skośne zewnętrzne – znajdują się po obu stronach korpusu. Odpowiadają za skręty tułowia w bok, zgięcie w bok i w przód.
  3. Mięśnie skośne wewnętrzne – usytuowane są pod mięśniami skośnymi zewnętrznymi i mają wpływ na stabilizację tułowia.
  4. Mięsień poprzeczny – należy do grupy mięśni głębokich i przede wszystkim odpowiada za wytwarzanie tłoczni brzusznej.

Mięśniami antagonistami do mięśni brzucha są mięśnie grzbietu. Wraz z nimi, mięśnie brzucha są najważniejszymi stabilizatorami tułowia: prostowniki grzbietu zginają tułów w tył, a mięśnie brzucha w przód. Dzięki tej równowadze jesteśmy w stanie utrzymać się w pozycji pionowej, chodzić, biegać. Jedne mają znaczący wpływ na działanie drugich. Jakiekolwiek zaburzenia pracy mięśni brzucha, odbijają się na pracy mięśni grzbietu. Nietrenowaniem jednej z tych 2 grup mięśni można nabawić się kontuzji, a także dysproporcji i wad postaw. Dlatego katując na treningach mięśnie brzucha, nie należy zapominać o grzbiecie – i odwrotnie.

Następną ważną funkcją mięśni brzucha jest ochrona narządów wewnętrznych. Dlatego w wielu dyscyplinach (np. w boksie), mocny brzuch to podstawa.

Pomoc w procesach fizjologicznych to kolejna funkcja mięśni brzucha. Zaliczyć można do nich: poród, mowa, wydalanie i oddychanie.

Ponadto, silne mięśnie brzucha mają ogromny wpływ na jakość treningów. Wiele osób wykonujących przysiady czy martwe ciągi nie przywiązuje specjalnej wagi do prawidłowego napinania brzucha. A tymczasem wytworzenie tłoczni brzusznej i mocne napięcie mięśni brzucha może zwiększyć naszą siłę o kilka lub nawet kilkadziesiąt procent.

Jakie są najlepsze ćwiczenia na mięśnie brzucha?

Każdy trener personalny, instruktor kulturystyki oraz instruktorzy wszelkich innych sportów  powinni wiedzieć to, że  najważniejszą funkcją tej grupy mięśniowej jest stabilizacja – więc odpowiedź na to pytanie jest prosta- ĆWICZENIA WIELOSTAWOWE (przysiad, martwe ciągi, podrzuty, wiosłowanie w opadzie, plank, sylwetki gimnastyczne). To one powinny zajmować większą cześć naszego treningu. Ćwiczenia izolowane na mięśnie brzucha powinny stanowić jedynie uzupełnienie.

Podsumowując – mięśnie brzucha mają ogromny wpływ na funkcjonowanie człowieka. Mocny brzuch jest ważny nie tylko podczas treningu, ale przede wszystkim w  życiu codziennym.