Wyciskanie Sztangi Leżąc – Król Ćwiczeń

Jak lepiej wyciskać sztangę leżąc

Wyciskanie sztangi leżąc – Król ćwiczeń

            W dobie coraz większej popularności sportu i wszelakiej aktywności fizycznej, warto pamiętać, że prawie każdy kto przyszedł po raz pierwszy na siłownie zaczynał swoją przygodę od najpopularniejszego ćwiczenia – wyciskania sztangi leżąc.

            Warto więc zapoznać się trochę więcej z tym ćwiczeniem i dyscypliną sportową, która stanowi jedną z trzech konkurencję trójboju siłowego. Od kilku lat staję się ona coraz bardziej popularna i coraz więcej zawodników startuje w zawodach osiągając imponujące wyniki.

            W Polsce niewątpliwie najpopularniejszym Trójboistą  jest Jarosław Olech startujący w federacji IPF. Jest on 17sto krotnym Mistrzem Świata i na pewno najbardziej zasłużonym polskim zawodnikiem. Drugą osobą o której warto wspomnieć jest Grzegorz Wałga, wielokrotny mistrz  i rekordzista świata w wyciskaniu sztangi leżąc w tzn „sprzęcie”, który jako jeden z niewielu ludzi na świecie wycisnął ciężar 400kg. Co prawda bój ten nie został zaliczony przez wszystkich sędziów, ale niewątpliwie pokazuje niesamowitą siłę Grzegorza.

            Podczas zawodów można wybrać konkurencje RAW oraz Equipment, czyli wyciskanie bez lub z specjalistyczną koszulą. Chwytając sztangę musimy pamiętać aby unikać tzn. Małpiego Uchwytu, który jest bardzo niebezpieczny oraz zabroniony przez sędziów. Po zdjęciu sztangi czekamy na komendę sędziego „start”, wtedy opuszczamy sztangę, która ma dotknąć naszej klatki piersiowej. Po usłyszeniu komendy „góra” unosimy ją prostując ręce i po komendzie stojak, odkładamy na miejsce. Takie  wyciśnięcie sprawi że bój zostanie zaliczony przez wszystkich sędziów, należy jednak pamiętać aby nie oderwać pośladków od ławki, oraz nie wiosłować unosząc sztangę w górę.

            Wraz z rozwojem coraz to nowszych technik ćwiczeń, również do wyciskania sztangi leżąc podchodzi się całkiem inaczej niż kilka lat temu. Należy tutaj rozgraniczyć aby trenerzy personalni, którzy uczą nas poprawnej techniki wyciskania wiedzieli, czy robimy to rekreacyjnie, czy jesteśmy zawodnikami startującymi, ponieważ wtedy dobór ćwiczeń ilość powtórzeń oraz technika jest całkiem inna. Warto jest również pamiętać o prawidłowej rozgrzewce, o wykonaniu ćwiczeń aktywacyjnych a po treningu o znalezienie kilkunastu minut na rozciąganie.  Podczas rekreacyjnego wyciskania sztangi leżąc nie trzeba wykonywać mostka zawodniczego, pozycja nóg również pełni mniejszą rolę, ważne jest natomiast aby każdy ruch wykonywać poprawnie technicznie, aby nasze łopatki wprowadzić do retrakcji oraz depresji. Skupiając się na przygotowaniu do zawodów, musimy przejść odpowiednie fazy od budowania siły, zmiennej intensywności po deload oraz peaking. Duże ciężary niestety bardzo często niosą ze sobą wiele kontuzji, dlatego tak ważnym aspektem jest zadbanie o swoje zdrowie i regularne wizyty u fizjoterapeuty.  Pamiętaj również o asekuracji, gdyż wypadki ze sztangą bywają bardzo bolesne i niejednokrotnie kończą się śmiercią.

            Wyciskanie sztangi leżac było jest i będzie Królem Ćwiczeń. Pozwala nam ono nie tylko na rozbudowę klatki piersiowej wzmocnienie siły, ale przede wszystkim dla większości osób zaczynających swoją przygodę z siłownią jest ćwiczeniem numer 1, od którego zaczynamy poniedziałkowy trening !

Jeśli chcesz zostać certyfikowanym Trenerem lub Instruktorem zapraszamy do skorzystania z naszej bogatej oferty kursów e-learningowych. Po ukończeniu kursu dostajesz uprawnienia honorowane na terenie Polski i Unii Europejskiej. W naszej bogatej ofercie znajdziesz m.in kurs Trenera Personalnego, Kurs Instruktora Fitness, Instruktora Pole Dance, Instruktora Kalisteniki i wiele innych ! Zapraszamy !