Ile zarabia Trener Personalny

Siłownia

Zawód trener personalny – dowiedz się ile można zarobić pracując w tej branży.

Zawód trener personalny

Trener osobisty (personalny) zajmuje się prowadzeniem indywidualnych zajęć ze swoimi podopiecznymi, którzy mają rozmaite cele treningowe. Na przykład chcą poprawić swoją sprawność i kondycję, zgubić zbędne kilogramy, nabrać masy mięśniowej lub doskonalić swoje umiejętności w zakresie różnych sportów oraz odżywiania.
Indywidualne podejście trenera do podopiecznego, pozwala na prawidłowe dobranie treningu i planu żywieniowego do celu i możliwości danej osoby. Dzięki temu oczekiwane efekty są szybsze, a ryzyko kontuzji, w wyniku nieprawidłowej techniki ćwiczeń mniejsze. Trener personalny powinien być wszechstronnie przygotowany do pracy z podopiecznym, zarówno od merytorycznej strony uprawianej dyscypliny, jak również od strony psychologicznej, która pomoże w odpowiednim podejściu do zmiany nawyków oraz motywacji do treningu.

Popularność zawodu trenera personalnego w Polsce stale rośnie. Wynika to między innymi ze wzrostu stopy życiowej Polaków oraz rozwijającej się mody na zdrowy tryb życia i atrakcyjny wygląd. Wpływ na rosnącą popularność tego zawodu mają stosunkowo wysokie zarobki oraz to, że trenerem obecnie może zostać prawie każdy, dzięki ustawie deregulacyjnej.


Źródła dochodu trenera personalnego

 1. Treningi personalne

Podstawowym i najbardziej pewnym źródłem dochodu początkującego trenera personalnego będą dyżury na siłowni czyli dbanie o bezpieczeństwo osób ćwiczących, porady treningowe i żywieniowe oraz przeprowadzanie treningów wprowadzających i dbanie o porządek na siłowni. W tym przypadku trener może liczyć na stawki netto rzędu od 10-15zł za godzinę.

Bezpłatne treningi wprowadzające mogą być szansą dla początkującego trenera na rozpoczęcie budowania bazy własnych klientów.

Treningi indywidualne (lub w małych grupach, tj. do 3 osób), to dodatkowo płatne usługi w klubie fitness, są one główną składowa zarobku bardziej doświadczonego trenera. Rozliczenie między klubem, a trenerem może być dokonane różnymi metodami:

 1. Częstą metodą jest prowizja od sprzedaży, zależy ona często od zrealizowanego planu sprzedażowego na dany miesiąc. Jeśli założony plan jest wykonany w całości to jest to najczęściej 50-70% kwoty jaką płaci klient klubowi fitness za treningi pod okiem trenera.
  W wypadku nie zrealizowania założonego planu, wartość ta może spaść nawet do 30%. Wadą takiego systemu jest niepewność co do miesięcznego zarobku;
 • Koleją metodą jest ustalona stała kwota za każdy poprowadzony trening w formie  ryczałtu. Eliminuje zmienny procent rozliczania się, a także ułatwia współpracę z trenerami zewnętrznymi. Zwykle Od 20 do 80zł opłaty brutto za jednorazowy trening z podopiecznym. Po opłaceniu  ryczałtu reszta kwoty, którą płaci klient pozostaje dla trenera.
 • Obecnie najbardziej zyskującą popularność metodą rozliczania klubu z trenerem, jest jedna kwota ryczałtu dla siłowni od wszystkich przeprowadzonych treningów. Jest do dobra metoda dla trenerów, którzy mają dużą bazę klientów, natomiast mało opłacalna dla trenerów personalnych, którzy mają mało podopiecznych i traktują pracę z podopiecznym jako dodatkowe źródło zarobku. Najczęściej kwota miesięczna kwota ryczałtu to 600-1200zł jednorazowej płatności bez względu na liczbę przeprowadzonych treningów personalnych.


Najlepiej będą zarabiać trenerzy personalni działający na własną rękę, nie płacący prowizji klubowi fitness za każdy poprowadzony trening oraz trenerzy prowadzący treningi na świeżym powietrzu lub w domu.

Stawki za godzinę trenerów działających na własną rękę są bardzo zróżnicowane. Zaczynają się od około 40zł a sięgają nawet 200zł.

Wpływ na wysokość ceny treningu personalnego mają różne czynniki między innymi:

 • miasto w którym działa dany trener – inne zarobki będą w małej miejscowości, a inne w Warszawie;
 • liczba wykupionych treningów – wyższa cena będzie za pojedynczy trening, niższa w rozliczeniach pakietowych, płatnych z góry (od 3 do nawet 50 treningów). Wynika to oczywiście z ciągłego i cyklicznego charakterów treningów;
 • Rodzaj klubu fitness, w którym dany trener prowadzi podopiecznych (wcześniej wspomniane opłaty dla trenerów;
 • Doświadczenie i popularność trenera – najczęściej, trenerzy z dłuższym stażem, po wielu dodatkowych kursach i szkoleniach, mają wyższe stawki niż początkujący trenerzy.
 1. Rozpiski i plany treningowe.

Kolejnym źródłem zarobku trenera personalnego jest tworzenie indywidualnych planów treningowych. Rozpiski treningowe dla podopiecznych, którzy regularnie ćwiczą pod okiem swojego trenera najczęściej są już w cenie treningów personalnych.
Dodatkowym zarobkiem będą zatem głownie plany treningowe, dla osób które chcą ćwiczyć na własną rękę, według wytycznych trenera. Zazwyczaj taka rozpiska jest przygotowywana na jakiś okres czasu, po którym jest aktualizowana, bądź tworzona od nowa, w oparciu o postępy jakich dokonał w tym czasie podopieczny lub zmiany celu treningowego. Ceny planów treningowych najczęściej wahają się od 50 do 150 w zależności od rodzaju planu, jego złożoności, celu treningowego itp.

 1. Plany i rozpiski dietetyczne oraz suplementacji.

Większość trenerów układa również plany żywieniowe i jadłospisy dla swoich podopiecznych. Ceny planów dietetycznych układanych przez trenerów, najczęściej mieszczą się w granicach od 50zł do 250zł. Wysokość ceny zależy od złożoności schematu żywienia, chorób, ograniczeń i wymagań jakie dany klient ma.

 1. Prowadzenie klientów online.

Coraz popularniejsze staje się prowadzenie podopiecznych przez Internet. Najczęściej dotyczy to tworzenia planów żywieniowych oraz treningowych. Jednak coraz większą popularność zyskuje prowadzenie treningu personalnego za pośrednictwem kamerki internetowej. Szybkie łącze internetowe, to w dzisiejszych czasach standard, a kamerkę internetową można kupić już od kilkudziesięciu złotych. Taka forma prowadzenia treningów, daję dużą wygodę zarówno dla trenera jak i podopiecznego. Odpada czas dojazdu do siłowni, koszty karnetów do klubu fitness itp. Jeśli klientką jest np. kobieta z dzieckiem, to nie musi organizować dla niego opieki na czas treningu. Utrudnieniem może być brak profesjonalnego sprzętu, jaki mamy do dyspozycji na siłowni, ale zaradny trener będzie w stanie poprowadzić trening bez sprzętu, z wykorzystaniem własnego ciężaru ciała lub przy użyciu drobnych sprzętów, które nie zajmują dużo miejsca, a podopieczni mogą go nabyć niewielkim kosztem  np. gumy oporowe, hantle, piłka itp. Ceny takich treningów to najczęściej od 40-100zł za trening.

Reasumując: zarobki trenera zależą od wielu czynników, takich jak np. wielkość miasta, w którym działa trener, sposobu rozliczania się z siłownią, miejsca prowadzenia treningów,  ilości oferowanych przez trenera usług, doświadczenia oraz tego jak potrafi wypromować swoją osobę i usługi. Duży wpływ na wysokość i stabilność jego dochodu w ciągu roku, będzie miała zatem jego zaradność i tworzenie go z kilku źródeł.

Jeśli i Ty chcesz zostać trenerem personalnym i zacząć zarabiać na własną rękę, wejdź na www.cki.edu.pl i skorzystaj z oferty e-learningowych kursów trenerskich oraz instruktorskich by uzyskać uprawnienia trenera personalnego.