Stres – jak sobie z nim radzić ?

Joga

CZYM JEST STRES?

Stres to reakcja  fizjologiczna  i psychologiczna organizmu, będąca odpowiedzią na działanie stresorów, czyli sytuacji wywołujących stres.
Stres może być pozytywnym bodźcem, kiedy mobilizuje nas do działania, ale również negatywnym, kiedy wywołuje napięcie, niepokój czy uniemożliwia wykonanie jakiegoś zadania.
Każdy z nas jest inny i inaczej na niego reaguje. Ta sama sytauacja dla jednych jest ekscytującym wydarzeniem, a dla drugich  katuszą.

PRZYCZYNY STRESU

Przyczyny stresu mogą być różnorodne, do najczęstszych zalicza się stres w pracy, kłopoty finansowe, zmiany życiowe takie jak rozwód czy śmierć bliskiej osoby.
Jednak dla wielu osób nawet codzienne trudności życiowe są na tyle stresujące, że dochodzi do negatywnych objawów ze strony fizjologii i psychiki.
Tempo życia, brak czasu, nieustanne współzawodnictwo we współczesnym świecie naraża nas na ciągły stres.

NEGATYWNE SKUTKI STRESU

Długotrwały stres wpływa szkodliwie na człowieka i przyczynia się do rozwoju wielu chorób i zaburzeń.
Do objawów ze strony psychiki zaliczamy depresję, nerwicę, huśtawkę nastrojów, obniżoną samoocenę, zaburzenia snu, nieradzenie sobie z obowiązkami, zaburzenia seksualne, a nawet myśli samobójcze.
Ze strony fizjologii stres może objawiać się chorobami serca i układu krążenia, spadkiem odporności, wrzodami żołądka, biegunkami, zaparciami, zaburzeniami cyklu menstruacyjnego u kobiet, problemami skórnymi, drżeniem i poceniem się rąk, bólami głowy, kręgosłupa, przyrostem lub spadkiem wagi.

JAK RADZIĆ SOBIE ZE STRESEM

1. Rozłóż problem na czynniki pierwsze
Gdy jesteśmy zestresowani, a sytuacja nas przytłacza i nie jesteśmy w stanie racjonalnie myśleć, musimy dać sobie chwilę aby ochłonąć i na spokojnie rozpatrzyć dane trudności. Zapisz sobie na kartce wszystkie możliwe rozwiązania sytuacji i wybierz najlepsze, starając się krok po kroku je realizować. Nie zajmuj się wszystkim na raz!

2. Nie zostawaj z problemem sam
Rozmowa z bliską osobą lub psychologiem mogą być dla Ciebie dużym wsparciem i pomocą w rozwiązaniu problemów. Nie tłum w sobie emocji, wyrzuć z siebie wszytsko co Cię trapi i męczy, a na pewno poczujesz się lepiej!

3. Bądź aktywny
Wybierz taką aktywność fizyczną, która sprawi Ci przyjemność, pilates, joga, aqua fitness, boks a może po prostu spacer. Podczas treningu oderwiesz się od problemów, a wydzielające się hormony szczęścia poprawią Twój nastrój i samopoczucie.
W zdrowym ciele zdrowy duch!

4. Odpowiednio się odżywiaj i nawadniaj organizm
Zbilansowana dieta, bogata w witaminy i składniki odżywcze jest kluczowym elementem, aby czuć się i wyglądać zdrowo. Jedz regularne posiłki, spożywaj dużo warzyw i owoców, dostarczaj organizmowi odpowiednią ilość białka i tłuszczów, szczególnie tych niensyconych, jedz dużo ryb, ogranicz słodycze, nie śpiesz się podczas jedzenia.
Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu, wypijaj minimum dwa litry płynów dziennie, najepiej wody mineralnej. Gdy organizm jest odwodniony produkuje hormon stresu – kortyzol.

5. Wysypiaj się
Niewystarczająca ilość snu negatywnie wpływa na pracę mózgu, występują problemy z koncentracją czy przyswajaniem nowych informacji.
Aby mieć “świeży” i zregenerowany umysł wysypiaj się!
6. Wyeliminuj źródła stresu
Odetnij się od wszytskiego co wprowadza Cię w negatywne emocje, jeśli są to osoby z Twojego otoczenia ogranicz lub całkiem zerwij z nimi kontakty. Jeśli przyczyną stresu jest Twoja praca, próbuj poszukać innej. W taki sposób wyeliminuj jak najwięcej czynników stresowych.

7. Zrób coś tylko dla siebie
W zabieganym codziennym życiu,  poświęcamy się rodzinie, pracy i wszystkim innym rzeczom,  a o sobie zapominamy. Wyznacz sobie czas, w którym skupisz się tylko na sobie, zrób to, co sprawia Ci radość, pójdź na zakupy, do kosmetyczki, na trening czy do kawiarni napić się swojej ulubionej kawy!

PODSUMOWANIE
Stres w dzisiejszych czasach jest wszechobecny i ciężko go całkowicie wyeliminować.
Trzeba nauczyć się go minimalizować i z dystansem podchodzić do wszystkiego.