Taśmy podwieszane TRX – prosty przyrząd, dzięki któremu można wykonać kompleksowy trening całego ciała, praktycznie wszędzie!

Yoga

Wynalazcą taśm TRX jest komandos Randy Hetrick. Poszukiwał on prostego w użyciu przyrządu do treningu, który będzie angażował wszystkie grupy mięśniowe, nie zajmując przy tym dużo miejsca. Dzięki, któremu żołnierze przebywający np. Na okrętach i łodziach podwodnych mogli dbać o swoją formę i wytrzymałość. Przyrząd składa się z dwóch połączonych taśm, o bardzo dużej wytrzymałości, na kształt odwróconej litery “Y”. Po obydwu końcach znajdują się gumowe uchwyty na dłonie oraz paski, o które można zahaczyć stopy. Długość taśm jest regulowana. W zestawie znajduje się również karabinek do mocowania przyrządu oraz system do mocowania taśm o drzwi.

W treningu na taśmach wykorzystujemy obciążenie w postaci własnego ciała, a poprzez odpowiednie ustawienie, jesteśmy w stanie zwiększyć lub zmniejszyć trudność wykonywanych ćwiczeń i dostosować je do swoich możliwości. Trening z użyciem taśm pozwala na wykonywanie urozmaiconych ćwiczeń, dzięki którym oddziałujemy na wszystkie cechy motoryczne człowieka. Budujemy siłę oraz rozwijamy wytrzymałość i szybkość. Trening w podwieszeniu sprawia, że oddziałujemy zarówno na powierzchniowe grupy mięśniowe, jak również na te głębokie, stabilizujące stawy i odpowiadające za prawidłową postawę ciała człowieka.

Systemy podwieszane mają swoje zastosowanie również w rehabilitacji np. po artroskopii stawu kolanowego. Ćwiczenia w podwieszeniu są bardzo złożone, a prawidłowa technika wymusza na nas ciągłe napięcie całego ciała i utrzymywanie równowagi, dzięki czemu wpływamy kompleksowo na cały organizm.

Podczas treningu w podwieszeniu należy przede wszystkim pilnować by:

  • taśmy były w ciągłym napięciu (bez względu na pozycję wykonywanego ćwiczenia nie możemy dopuścić do rozluźnienia taśmy;
  • przyjąć prawidłową pozycję wyjściową;
  • utrzymać lordozę lędźwiową i miednicę w neutralnej pozycji oraz by nie przenosić bioder do tyłu.

Ćwiczenia przy użyciu taśm są o różnym stopniu trudności, ważny jest więc dobór poziomu trudności ćwiczenia do poziomu ćwiczącego. Manewrować poziomem trudności ćwiczenia możemy na różne sposoby m.in.:

  • kąt, pod jakim jesteśmy nachyleni do podłoża – im kąt jest mniejszy (ciało bliżej podłoża), tym ćwiczenie będzie trudniejsze, ponieważ nasze mięśnie będą miały do wykonania cięższą pracę. Ta reguła pozwala nam na zwiększanie lub zmniejszanie obciążenia jakim trenujemy nasze mięśnie,
  • ograniczenie punktów podparcia – im mniej będzie punktów podparcia, tym ćwiczenie będzie miało wyższy poziom trudności (przykładem mogą być ćwiczenia w podporze bokiem lub na jednej nodze).

Podsumowując, trening z wykorzystaniem taśm podwieszanych jest bardzo wszechstronny, a liczba możliwych ćwiczeń zależy od naszej wyobraźni i pomysłowości. Dzięki niestabilnej pozycji i ćwiczeniom w podporach, wzmacniamy naszą stabilizację angażując do pracy bardzo ważne dla naszego organizmu mięśnie głębokie. Taśmy TRX pozwalają na wykonanie kompleksowego treningu praktycznie w każdym miejscu. Sprzęt jest bardzo lekki i zajmuje niewiele miejsca co jest jego kolejnym atutem.
Treningi z użyciem taśm TRX, dzięki swym zaletom wciąż zyskują na popularności.

Jeśli interesujesz się taką formą treningu zapraszamy do zapoznania się z ofertą
e-learningowego kursu na instruktora taśm podwieszanych na naszej stronie internetowej. Jako instruktor taśm podwieszanych możesz zarówno prowadzić zajęcia grupowe w klubach fitness jak i indywidualne.