Dlaczego Woda jest tak ważna ?

Yoga

W dzisiejszym wpisie chciałbym Wam omówić kilka podstawowych funkcji  wody, skutki niedoboru, oraz tego co się stanie w przypadku nadmiaru wody w organizmie.
                Jak większość z Nas wie woda jest jednym z najbardziej powszechnych rozpuszczalników. Dzięki niej, zachodzą bardzo ważne procesy fizjologiczne.  U dorosłego człowieka woda stanowi  60-70%. Jej największa ilość znajduje się we krwi oraz limfie. Jej główne zadania to regulacja temperatury naszego ciała,  rozprowadzanie ciepła. Jest również odpowiedzialna za transport zbędnych produktów przemiany materii,  oraz krążenie płynów ustrojowych.
                Gdy poddajemy nasz organizm na zwiększony wysiłek fizyczny, wtedy dochodzi do zwiększenia utraty wody, oraz elektrolitów. Dlatego bardzo ważne jest, aby ją na bieżąco uzupełniać. Pierwszym sygnałem jest suchość w ustach. Brak odpowiedniej ilości wody może doprowadzić nawet do śmierci.  Natomiast jego odpowiednia ilość w naszym organizmie zapewnia homeostazę. Niedobór wody może powodować ból głowy, omdlenia, osłabienie, zaburzenia hormonalne.
                Należy pamiętać, że utrata już 0,2% masy naszego ciała poprzez brak odpowiedniej ilości wody w organizmie, może zmniejszyć naszą wydolność podczas treningu nawet o  20%. Dlatego picie wody zwłaszcza podczas wzmożonego wysiłku jest tak ważne. W ciągu jednego dnia zawodnicy mogą tracić nawet do 7 litrów wody!
                Jeśli chodzi natomiast o sporty siłowe, woda odpowiada również za wiązanie glikogenu mięśniowego, który jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania i pozwala osiągnąć lepsze wyniki sportowe.  Dla sportowców dużym wsparciem są napoje izotoniczne, które posiadają elektrolity, minerały i witaminy. Od elektrolitów zależy jak woda dostarczana do naszego ciała będzie spożytkowana. Należy pamiętać również, że to jaki napój wybierzemy, zależy w dużym stopniu od tego jaki rodzaj sportu uprawiamy.
                Jak widzisz woda jest ważna dla każdego, począwszy od  osób trenujących po zawodników i trenerów, oraz instruktorów sportu. Jeśli zaciekawił Cię ten artykuł sprawdź koniecznie ofertę jaką przygotowaliśmy dla Ciebie dzięki której możesz zostać certyfikowanym trenerem personalny, instruktorem pole Dance, oraz uzyskać wiele innych uprawnień!