Na czym polega fenomen gum oporowych i taśm mini band ?

Gumy

W dobie pandemii, kiedy pierwszy raz zostaliśmy odcięci od treningów na siłowni, ludzie coraz chętniej zaczęli korzystać z treningów w domu za pomocą taśm oporowych i mini band’ów.
Wbrew pozorom za ich pomocą jesteśmy w stanie wykonać naprawdę solidny trening zarówno funkcjonalny jak i siłowy lub aerobowy. Z pomocą trenera personalnego, który ułoży nam prawidłowy plan treningowy możemy schudnąć lub wyrzeźbić ciało.
            Jakie są początki gum do ćwiczeń ?  Zostały one opatentowane pod koniec XIX wieku i na początku nie cieszyły się dużą popularnością. Wszystko zmieniło się w w latach 60 dwudziestego wieku, kiedy zaczęto ich używać w fizjoterapii. Do tego dołączył dynamiczny rozwój branży fitness w latach 80. Wtedy to zaczęto ulepszać zarówno gumy jak i odpowiednie ćwiczenia. Zauważono, że mają one wiele zastosowań leczniczych w rehabilitacji pacjentów.
            Co tak naprawdę powinniśmy wiedzieć przed zakupem ? Przede wszystkim to, że wraz z dietą i planem treningowym spełnią one swoje zadanie w:

  • zrzuceniu zbędnych kilogramów
  • powrocie do formy,
  • zbudowaniu dobrze ukształtowanych pośladków
  • nabraniu masy mięśniowej
  • ujędrnieniu ciała,

nabraniu pewności siebie dzięki nowej sylwetce
            Na rynku fitness istnieją 3 główne rodzaje gum do ćwiczeń:
– taśmy pilaste
– gumy oporowe
– mini bands
            Te pierwsze znajdują zazwyczaj swoje zastosowanie w stretchingu , jodze i pilaste. Gumy oporowe wyróżniają się znacznie większym oporem w stosunku do taśm pilaste. Ich opór to zależnie od modelu od 1,5 kg nawet do 160kg!
            Taśmy mini bands znajdują zastpspwanie głównie przy pracy dolnych partii ciała, pośladków, ud,  czy mięśni około-biodrowych.
            Jakie są efekty ćwiczeń z gumami ?
Stanowią one doskonałe urozmaicenie wszystkich treningów. Z racji, że ich opór możemy dostosowywać indywidualnie, bardzo rzadko zdarzają się kontuzje oraz jakiekolwiek urazy.
            Przede wszystkich jednak dzięki pracy z gumami możemy:

  1. Uelastycznić ciało,
  2. Zwiększyć ruchomość stawów,
  3. Wyrzeźbić sylwetkę,
  4. Poprawić kondycję,
  5. Zmniejszyć  cellulit.

Pamiętaj, że aby rozbudować daną partie mięśniową  musimy ją poddawać coraz to nowym wyzwaniom na przykład poprzez zwiększanie obciążenia. Gdy guma stawia coraz większy opór to jest to sygnał dla naszego układu nerwowego, który sygnalizuje naszemu ciału, aby rozbudowywało daną partię mięśniową.
      Trening z gumami oporowymi stanowi idealny dodatek do treningu siłowego, jest również wspaniałym zamiennikiem gdy nie mamy czasu na siłownie. Należy pamiętać jednak, że po prawidłowy plan treningowy, należy zgłosić się do Trenera Personalnego.
Jeśli natomiast sam chcesz zająć się tym zawodem i zdobyć uprawnienia i dobrze płatną pracę, zachęcam Cię do skorzystania z oferty naszej szkoły Centrum Kształcenia Instruktorów, gdzie za pomocą platformy e-learningowej  zdobędziesz uprawnienia bez wychodzenia z domu!