Zakwasy

trening            Ludzie uprawiający sport doskonale wiedzą, że daje on im wiele korzyści takich jak: wydzielanie endorfin, wzmacnianie organizmu, kształtowanie sylwetki.
Niestety bardzo często po intensywnym wysiłku dokuczać może ból w mięśniach, który popularnie nazywa się zakwasami. Czym one są oraz jak sobie z nimi poradzić?

 Zakwasy – czym  są?

Zakwasy to inaczej mówiąc zespół opóźnionego bólu mięśniowego. Pojawiają się  one ok. 24 h po wykonanym treningu, a ustępują z reguły po kilku  dniach.  Uczucie bólu spowodowane jest przez mikrourazy w włóknach mięśniowych, a także komórki stanu zapalnego, mające usunąć szkodliwe tkanki. Takie oczyszczanie zapewnia mięśniom odpowiednie warunki do regeneracji oraz odbudowy, które zakwasy wzmagają. Co to oznacza w praktyce? Okazuje się, że bóle te mają działanie pozytywne i pobudzają mięśnie do wzrostu i wzmocnienia. Niestety wciąż funkcjonuje popularne przekonanie, że zakwasy to wynik gromadzenia kwasu mlekowego. Rzeczywiście odkłada się on w trakcie treningu, jednak jest transportowany do wątroby i zamienia się tam w glukozę, stając się energią oraz paliwem dla organizmu.

Jak ich uniknąć ?

Czy uniknięcie zakwasów jest możliwe? Okazuje się, że tak. Najlepszą metodą przed zakwasami będzie regularna aktywność fizyczna, porządna  rozgrzewka, lub dobrze rozpisany  plan treningowy. Co rozumieć poprzez ostatnie pojęcie? Przede wszystkim jest to dobieranie obciążenia adekwatnie do możliwości własnego organizmu i wyznaczanie realnych celów treningowych. Bardzo ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu.

Jak leczyć zakwasy?

Kiedy przykre zakwasy po treningu jednak nas dopadną, warto wiedzieć, jak z nimi postępować, aby załagodzić ból. Jednym ze sposobów jest  zareagowanie ciepłem. Można udać się do sauny, na solarium lub wziąć gorącą kąpiel. Warto również zrobić sobie dzień przerwy od treningu, aby obolałe mięśnie miały szansę na regenerację.
            Jak widać istnieje wiele naturalnych sposobów, aby zapobiec zakwasom albo złagodzić ich objawy. Jeśli komuś zależy na szybszej regeneracji, to bardzo dobrym pomysłem będzie użycie specjalnych maści. Mimo że zakwasy mogą być uciążliwe, to nie warto rezygnować ze sportu, ponieważ przynosi on wiele korzyści dla ciała i ducha.
            Każdy rodzaj wysiłku przynosi nam korzyści,  niezależnie czy trenujesz Fitness,  Pole Dance, Pilates, Joga, Karate, Boks, czy Aqua aerobic. Najważniejsze to robić to systematycznie  i się nie poddawać pomimo problemów i przeciwności które spotkamy na drodze choćby zakwasy. Jeśli zajmujesz się tym dłużej i jest to Twoją pasją, którą chcesz przekształcić w dobrze płatną pracę, możesz nabyć uprawnienia Licencjowanego Trenera lub Instruktora wykupując jeden z naszych kursów w Centrum Kształcenia Instruktorów i pomagać innym z ich sportową przygodą .