Dlaczego aktywność fizyczna na świeżym powietrzu przynosi lepsze rezultaty?

Bieganie

Uprawianie sportu na świeżym powietrzu, niesie ze sobą więcej korzyści dla zdrowia niż treningi na sali czy w klubie fitness.

Badania dowodzą, że biegając w terenie, nasze stawy i mięśnie są wprawiane w inny rodzaj ruchu niż podczas treningu np na bieżni, wynika to z tego, że teren jest bardziej zróżnicowany i nieprzewidywalny. Bieganie w terenie, daje nam również możliwość poruszania się z góry, dzięki czemu, zmuszamy nasze ciało do całkiem innej pracy, której nie odtworzymy w warunkach stacjonarnych. Z kolei z badań Narodowego Instytutu Zdrowia w USA wynika, że pokonując ten sam dystans na siłowni i na świeżym powietrzu, to właśnie na świeżym powietrzu spalimy znacznie więcej kalorii. Podobnie sytuacja wygląda z jazdą rowerem w terenie i jazdą na rowerku stacjonarnym.

Sport uprawiany na świeżym powietrzu oprócz lepszych efektów sprawnościowych i wytrzymałościowych, przynosi również lepsze samopoczucie psychiczne. Badania dowodzą, że z reguły osoby trenujące na świeżym powietrzu są bardziej wytrwałe w treningach, niż osoby ćwiczące w zamkniętych pomieszczeniach. U badanych odnotowano wyższy poziom zadowolenia po treningu na świeżym powietrzu, niż po treningu w zamkniętym pomieszczeniu. Ćwiczący na dworze, otrzymali dużo wyższą punktację za aspekty takie jak: poczucie własnej wartości, entuzjazm, witalność, niższy poziom napięcia i zmęczenia.

Lekką formą wysiłku, jaką jest chód, możemy uzyskać zaskakujący wachlarz zdrowotnych korzyści. Ta najbardziej naturalna czynność dla człowieka, stosowana regularnie, pozytywnie wpływa na nasze serce, stawy, mięśnie i kości. Piesze wycieczki po zróżnicowanym terenie, są wystarczającym zaangażowaniem fizycznym organizmu, dla utrzymania zdrowia, zapobiegania spadkom nastroju, nadwadze, chorobom układu krążenia oraz dla walki z wieloma chorobami cywilizacyjnymi, które powoduje stres i siedzący tryb życia. Wystarczy kilka tygodni regularnych spacerów w zróżnicowanym terenie by znacząco poprawić wydolność, sylwetkę, a także wyniki badań np. poziomu cholesterolu, ciśnienia i trójglicerydów. Odpowiednie tempo pieszych wycieczek, to takie, które pozwala nam na swobodną rozmowę.

W wielu miejscach powstają siłownie outdoorowe, place do street workoutu, trasy spacerowe, ścieżki i trasy zjazdowe dla rowerów. W wielu miastach Polski organizowane są grupowe zajęcia aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, zachęcające do zmiany stylu życia. Różne formy aktywności fizycznej, dostępne w klubach fitness, są również oferowane na świeżym powietrzu od wiosny do jesieni. Często udział w takich zajęciach jest bezpłatny, dzięki udziałowi urzędów miast w tych wydarzeniach, a także dzięki wsparciu sponsorów. Niejednokrotnie w ramach działań marketingowych, takie wydarzenia na świeżym powietrzu organizują również kluby fitness oraz ośrodki wellness i SPA.

Z badań brytyjskich naukowców wynika, że nie ma znaczenia w jakim wieku rozpoczniemy swoją przygodę ze sportem, najważniejsze aby ćwiczenia były systematyczne. Starsze osoby, regularnie uprawiające sport przez całe życie, mogą się pochwalić lepszą kondycją niż młodsze osoby prowadzące siedzący tryb życia.

Najpopularniejsze aktywności fizyczne na świeżym powietrzu:

 • Jazda na rowerze
 • Bieganie
 • Jazda na rolkach
 • Siłownia plenerowa
 • Street workout
 • Nordic walking
 • Kajaki
 • Siatkówka plażowa
 • Koszykówka
 • Piłka nożna
 • Tenis ziemny

Podsumowując, aktywność fizyczna na świeżym powietrzu to najlepsze rozwiązanie dla każdego, kto chce zadbać o swoje zdrowie i sylwetkę. Dotleniając organizm podczas takich aktywności wpływamy korzystnie na nasze zdrowie psychiczne i samopoczucie. Nie znaczy to, że należy zrezygnować z treningów na siłowni czy sali gimnastycznej, ale warto uzupełnić swój plan treningowy, o ćwiczenia na świeżym powietrzu. Już po kilku tygodniach regularnych treningów na świeżym powietrzu, odczujemy liczne korzyści zdrowotne.

Jeśli interesujesz się sportem, i chciałbyś uczyć innych jak trenować (między innymi na świeżym powietrzu), możesz zostać instruktorem konkretnej dyscypliny lub trenerem personalnym. Zapoznaj się z naszą ofertą e-learningowych kursów instruktorskich.