Jak karate wpływa na rozwój dziecka?

Karate

Jest wiele różnych stylów karate. Różnią się od siebie bardziej lub mniej. Jedne są bardziej kontaktowe inne mniej. Różnice te, są zazwyczaj bardziej zauważalne na wyższym poziomie wtajemniczenia oraz w starszych grupach wiekowych. Karate dla najmłodszych będzie jednak zbliżone w większości odmian karate. Treningi dla dzieci opierają się najczęściej na treningu ogólnorozwojowym, którego celem jest podniesienie wszechstronnej sprawności podopiecznych.

W dzisiejszych czasach dzieci spędzają coraz więcej czasu przed komputerami, tabletami, smartfonami, telewizorami itp. co przekłada się między innymi na powstawanie wad postawy. Najczęściej występują boczne skrzywienia kręgosłupa, różne odmiany lordozy, zwyrodnienia w odcinku szyjnym kręgosłupa, płaskostopie itp. W tym wieku system mięśniowy u dzieci jest jeszcze bardzo słaby,a jednocześnie następuje bardzo gwałtowny wzrost kości. Brak ruchu, nieprawidłowe postawy dziecka w domu i w szkole, sprzyjają powstawaniu wad budowy. Uprawianie sportu, w każdej formie może okazać się zbawienne dla dzieci i młodzieży.

Dawniej gry i zabawy na świeżym powietrzu, były praktycznie jedyną rozrywką dla najmłodszych. Wówczas choroby cywilizacyjne dotyczyły znacznie mniejszej części dzieci niż obecnie. Ciężko było znaleźć dziecko z nadwagą czy poważnymi problemami wad postawy.

Dlatego też w gestii rodziców jest, aby zadbać o zdrowie i prawidłowy rozwój swoich dzieci. Karate będzie zatem bardzo dobrym wyborem, aby zapewnić dzieciom odpowiednią dawkę ruchu i ogólnorozwojowego treningu. Zajęcia zwykle odbywają się 2-3 razy w tygodniu. Systematyczne treningi skutecznie wpłyną na ich prawidłowy rozwój fizyczny.

Karate może również pozytywnie wpłynąć na rozwój psychiczny dziecka. Przynależność do grupy sportowej daje poczucie wartości, a w połączeniu z regularnymi treningami i wzrostem sprawności dziecka przekłada się na wzrost pewności siebie, która owocuje na wielu innych płaszczyznach życia dziecka. Karate tak jak inne dyscypliny sportowe, uczą zdrowej rywalizacji, zadowolenia z osiągniętych wyników oraz przekładają się na wzrost ambicji i chęci do dalszego rozwoju. Sporty walki uczą dyscypliny oraz szacunku do innych. 

Karate dla dzieci cieszy się popularnością. Rodzice coraz częściej decydują się na posyłanie swoich dzieci na tego typu zajęcia. W dzisiejszych skomputeryzowanych czasach warto wspomóc rozwój fizyczny i psychiczny najmłodszych. Wysportowane dziecko to zdrowsze dziecko. Pewność siebie, wypracowana poprzez przynależność z grupą oraz pracę instruktora karate, a także poprzez poprawę sprawności fizycznej, przekłada się na sukcesy dziecka w innych sferach życia.

Popularność sztuk walki, jako treningu ogólnorozwojowego dla dzieci jest również ciekawą propozycją do zarobku. Jako instruktor karate możemy zatrudnić się w szkole karate lub otworzyć własną sekcję sportową. Instruktorem karate można zostać po ukończeniu kursu instruktorskiego. Bez względu na to czy ktoś trenuje sztuki walki czy nie, może zrobić kurs instruktorski. Często na taki kurs, decydują się osoby, które same trenują sztuki walki, a chcą usystematyzować swoją wiedzę i wyrobić stosowne uprawnienia.
Jeśli chcesz zostać Instruktorem Karate, Instruktorem Boksu, lub Instruktorem Samoobrony, możesz to zrobić tanio i wygodnie w Centrum Kształcenia Instruktorów, poprzez naszą stronę www.cki.edu.pl