Suplementy diety – czym są i czy warto je stosować?

Witamina D

Czym jest suplement diety? 

Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia z 25 sierpnia 2006 r. określa suplement diety jako produkt, złożony z substancji odżywczych i traktowany jako uzupełnienie normalnej żywności. Jest to skoncentrowane źródło witamin, minerałów lub innych substancji; produkt ten jest wytworzony i wprowadzony do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie (w tabletkach, kapsułkach, proszku płynie, itp).

Czy suplementy diety to leki?

Pod względem prawnym, suplement diety to nie lek. Suplementy są środkami spożywczymi i traktuje się je jak żywność. Co za tym idzie, podlegają takim samym prawnym regulacjom, a decyzje dopuszczające je do obrotu podejmuje przede wszystkim Główny Inspektor Sanitarny. Kluczową rolę w regulacji zasad bezpieczeństwa żywności odgrywa rozporządzenie Parlamentu Europejskiego z 2002 roku, które ustanawia generalne zasady prawa żywnościowego. Jeżeli istnieją jakiekolwiek dowody, że produkt żywnościowy – czyli także suplementy, może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka, przewidziano na ten wypadek odpowiednie procedury zapobiegające, aby taki produkt nie znalazł się w obrocie detalicznym lub został szybko wycofany z rynku.

Rodzaje suplementów.

Najprostszy podział wyróżnia suplementy syntetyczne, które otrzymuje się na drodze syntezy chemicznej oraz naturalne, otrzymywane z surowców występujących w przyrodzie: ziół, owoców, warzyw oraz minerałów. Oczywiście zdecydowanie więcej korzyści przyniesie nam stosowanie tych drugich. Suplementy naturalne są bezpieczne i skuteczne. Niestety, ich koszt jest zazwyczaj nieco wyższy.

Suplementy diety można również podzielić, uwzględniając ich skład. W związku z tym wyróżniamy suplementy mineralne i witaminowe, zawierające składniki pochodzenia roślinnego, z niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi (NNKT), błonnikiem pokarmowym, aminokwasami, enzymami oraz probiotykami.

Jeszcze inny podział opiera się o mechanizm działania suplementów oraz ich wpływ na poszczególne układy i organy. W tej kategorii należy wymienić suplementy wspomagające proces odchudzania, układy: ruchu, immunologiczny, krwionośny, pokarmowy, wpływające na poprawę koncentracji i witalności, opóźniające procesy starzenia, poprawiające wzrok, zmniejszające ryzyko osteoporozy, wzmacniające włosy, skórę, paznokcie oraz dla sportowców.

Czy warto je stosować?

Jest wiele suplementów diety na rynku. Często reklamowane na bardzo dużą skalę, niekoniecznie jednak w pełni bezpieczne i skuteczne. Warto zasięgnąć rady dietetyka lub lekarza, przed rozpoczęciem suplementacji danym środkiem. Najbardziej bezpieczne i najskuteczniejsze będą suplementy diety naturalnego pochodzenia.

Jak wybrać właściwy suplement diety?

Suplementy powinno się wybierać przede wszystkim starannie, biorąc pod uwagę aktualne potrzeby organizmu, które są przecież bardzo indywidualne. Produkty te mają bowiem wspierać i chronić nasze zdrowie. Niewłaściwie dobrane – nie dość, że nie przyniosą nam żadnych korzyści – mogą nawet mocno zaszkodzić. Dlatego należy sprawdzić stan swojego zdrowia, wykonując podstawowe badania lekarskie. Warto również spotkać się z dietetykiem, który pomoże ocenić nasz jadłospis i wyszczególnić składniki, których może nam potencjalnie brakować. Tak byłoby oczywiście idealnie. Jeżeli jednak nie mamy ani czasu, ani takich możliwości, wybierzmy się do apteki, gdzie z pewnością uzyskamy w tej kwestii fachową poradę farmaceuty. Pamiętajmy przy tym, aby zaznaczyć istotne dla nas sprawy – informacje o alergii, nietolerancji laktozy, glutenu, barwników bądź konserwantów. Bardzo często wybieramy suplement błędnie, decydując się na taki, który pomógł innym osobom bądź, co gorsza, kierując się wyłącznie reklamą. Na pewno warto kupować produkty renomowanych producentów, którzy dbają o właściwy dobór składników, cenią jakość, inwestują w nowoczesne technologie, zlecają badania, a co za tym idzie – troszczą się o nasze bezpieczeństwo.

Podsumowanie.

Podsumowując, na rynku jest dostępnych wiele różnych suplementów diety. Od witamin i minerałów, poprzez produkty poprawiające samopoczucie, usprawniające pracę mózgu, wspierające procesy budowania masy mięśniowej i redukcji tkanki tłuszczowej, wzmacniające stawy, skórę, włosy, paznokcie i mnóstwo innych. Nierzadko ciężko przeciętnemu człowiekowi się w tym wszystkim odnaleźć i wybrać właściwe suplementy. Warto wówczas wykonać podstawowe badania oraz skonsultować się ze specjalistą – dietetykiem, lekarzem lub farmaceutą.

Jeśli chcesz dowiedzieć się znacznie więcej na temat suplementacji to zapraszamy do zakupienia naszego e-learningowego kursu na instruktora dietetyki i suplementacji. W materiałach które otrzymasz znajdziesz bardzo obszerne informacje. Dokładnie opisane wszystkie witaminy, minerały, suplementy dla sportowców oraz wiele innych. Ponadto wiele stron materiałów dotyczących dietetyki. Po zapoznaniu się z materiałami i zaliczeniu egzaminu stajesz się certyfikowanym instruktorem dietetyki i suplementacji. Zapoznaj się z naszą ofertą w zakładce kursy.