Aqua fitness – czym jest i jakie są jego zalety?

Aqua fitness to forma aktywności fizycznej wykonywanej w wodzie, najczęściej na zajęciach prowadzonych na basenie. Ćwiczenia można wykonywać bez przyrządów, jak i z dodatkowymi akcesoriami (np. makarony, trampoliny, rowerki czy rurki). Ta różnorodność i uniwersalność sprawia, że aqua fitness jest coraz częściej uprawianym sportem, a niezliczona ilość zalet, które posiada, przyciąga na zajęcia mnóstwo chętnych.

Dzięki temu, że ćwiczenia wykonywane są w wodzie, może go uprawiać niemal każdy. Prostota ćwiczeń aqua fitness i znikome ryzyko kontuzji podczas ich wykonywania sprawiają, że trening ten mogą praktykować również osoby otyłe, starsze oraz osoby po przebytych kontuzjach czy też mające problemy np z kręgosłupem. Sekret tkwi w tym, że wszystkie ruchy i ćwiczenia są wykonywane w odciążeniu, dzięki zanurzeniu w wodzie. Zalety aqua fitness to przede wszystkim zbawienny i nieoceniony wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Efekty, które daje aqua fitness można przyrównać do tych, które możemy zyskać u fizjoterapeuty lub masażysty.

Ćwiczenia w ramach aqua fitness wpływają korzystnie na całe ciało i zwiększają ogólną sprawność i wydolność organizmu. Podczas zajęć wykorzystuje się różnorodne formy ruchu – taniec, trening funkcjonalny, jogę, stretching, pole dance, ćwiczenia na przyrządach fitness umieszczonych w wodzie. Ważną zaletą i cechą charakterystyczną aqua fitness jest fakt, że taka forma treningu nie obciąża stawów oraz nie wymaga umiejętności pływania.

Aqua fitness wykonuje się przede wszystkim w basenie, ale zdarza się, że zajęcia aqua fitness prowadzone są także w niewielkich akwenach wodnych, np. jeziorach, na obozach sportowych i w ośrodkach wypoczynkowych.

Aqua fitness dzieli się między innymi na:  

 • aqua aerobik – podstawowa forma treningu w wodzie,  
 • aquapole – trening z wykorzystaniem rur i technik tańca na rurze,
 • aqua boxing – zajęcia kickboxingu w wodzie, 
 • aqua cycling – trening na rowerach stojących w wodzie, 
 • aqua rock and roll – aerobik i taniec w jednym, 
 • aqua senior – zajęcia przeznaczone dla osób cierpiących na różne dolegliwości fizyczne lub tych po przebytych kontuzjach i urazach.

Aqua fitness – zalety 

 • Aqua fitness, podobnie jak aqua aerobik i inne odmiany aqua fitness, to sport, który polega na wykonywaniu ćwiczeń w wodzie i nie wymaga od uczestników umiejętności pływackich. Dzięki temu aqua fitness może ćwiczyć każdy.
 • Aqua fitness działa prozdrowotnie na stawy, ponieważ woda doskonale je odciąża, zwiększa zakres ruchu i pozwala wykonać takie ćwiczenia, z którymi moglibyśmy mieć problem na “sucho”.
 • Aqua fitness to także sport, w którym ryzyko kontuzji jest znikome, więc z powodzeniem mogą go uprawiać osoby cierpiące na choroby stawów czy otyłość.
 • Wysiłek w wodzie to także doskonały sposób na odstresowanie po ciężkim dniu, a nie od dziś wiadomo, że woda ma właściwości kojące i uspokajające.
 • Aqua fitness będzie również wspaniale działać na nasze stawy, mięśnie, ścięgna i powięzi, masując je, zwiększając ich sprawność i ruchomość.

Podsumowując Aqua fitness to świetna i bezpieczna dla wszystkich forma aktywności fizycznej. Dzięki temu, że ćwiczenia są wykonywane w wodzie nasze stawy działają w odciążeniu, co minimalizuje ryzyko kontuzji. Rosnąca popularność tej formy aktywności, sprawia, że jest to również dobry pomysł na dobrze płatną pracę. Kurs na instruktora Aqua fitness można zrobić, bez wychodzenia z domu za pośrednictwem naszej platformy internetowej. Pracę jako instruktor Aqua fitness można znaleźć nie tylko na lokalnych basenach, ale również w zagranicznych kurortach na całym świecie, gdzie tego typu trening, jest popularną formą animacji dla gości hotelowych.