Jaką wiedzę powinien mieć trener?

trener personalny na siłowni

Zdrowy styl życia i dbanie o swoje ciało to pozytywny trend, który z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. I bardzo dobrze! Aktywność fizyczna i odpowiednio zbilansowana dieta należą przecież do najprostszych, ale najskuteczniejszych sposobów na zachowanie dobrego zdrowia. W walce o większą mobilność i szczupłą sylwetkę, wiele osób korzysta z pomocy trenerów personalnych. Jaką wiedzę powinien posiadać taki instruktor? I dlaczego tak duże znaczenie ma skorzystanie z profesjonalnych szkoleń? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Jaką wiedzę powinien mieć trener?

Trener personalny musi być profesjonalistą posiadającym wiedzę z wielu różnych dziedzin. Jakich? Chodzi oczywiście o doświadczenie z zakresu komponowania diety, a także dobierania ćwiczeń, które są efektywne, ale jednocześnie bezpieczne dla danej osoby. Jednak to nie wszystko. Trener personalny musi być także dobrym psychologiem, który potrafi zmotywować do zmian i walki o siebie, a także pewnego rodzaju przyjacielem, do którego możemy zwrócić się w chwilach zwątpienia i obniżonej energii. 

Kluczowe znaczenie ma także odpowiednie postrzeganie swojej roli. Trener personalny nie jest osobą, która jedynie przekazuje zalecenia i nadzoruje ich wykonywanie. Przeciwnie! To specjalista, który zna potrzeby swoich klientów, odpowiednio na nie reaguje i chce pomóc w dokonaniu zamierzonych zmian. Zależność trener — osoba szkolona to wielopłaszczyznowa relacja, która wymaga czasu, zaangażowania i walki. Jej podstawą jest zrozumienie, że nie istnieje żadna droga na skróty i że jedynym sposobem na osiągnięcie celu jest zmiana sposobu myślenia. 

Kurs trenera personalnego — co warto wiedzieć?

Aby zostać profesjonalnym trenerem personalnym, który rzeczywiście zmienia życie swoich kursantów na lepsze, konieczne jest skorzystanie z odpowiedniego szkolenia. Jeśli więc chcesz zacząć swoją przygodę z tym zawodem, sprawdź naszą ofertę. Skorzystaj z kursu online, który jest przeznaczony zarówno dla osób chcących poszerzyć swoją wiedzę, jak i dla osób, które chcą się przebranżowić. Co ważne, w trakcie kursu zapoznasz się ze wszystkimi aspektami zawodu trenera personalnego i przygotujesz się do pracy z najbardziej wymagającymi klientami.

W ramach kursu trenera personalnego poruszane są następujące zagadnienia:

  • pierwsza pomoc
  • anatomia: biochemia (m.in. cholesterol, kolagen, enzymy, białka, węglowodany, aminokwasy endogenne, aminokwasy egzogenne, witaminy, mikroelementy, makroelementy), hormony budowa i funkcje, krew (układ krwionośny, duży krwiobieg, mały krwiobieg, układ wrotny, układ limfatyczny, badania biochemiczne krwi, wyniki krwi), rodzaje budowy ciała (ektomorfik, mezomorfik, endomorfik), układ mięśniowy, układ kostno-stawowy, układy (krążenia, oddechowy, pokarmowy, moczowy, męski układ płciowy, żeński układ płciowy, limfatyczny, nerwowy), 
  • rodzaje treningów (podstawy treningu dla początkujących, metody treningowe, trening,
  • trening ACT, trening aerobowy, trening FBW, trening split),
  • mobilność,
  • motoryczność człowieka,
  • core stability,
  • suplementacja.

Duże znaczenie ma także część poświęcona temu, jaki powinien być dobry trener personalny.