Jakie rodzaje budowy ciała wyróżnia się i co one znaczą?

kobieta

Dbanie o sylwetkę nie jest tylko przemijającą modą, ale stylem życia, który przynosi wiele korzyści. Zadbane ciało oznacza bowiem większą pewność siebie, lepsze zdrowie, lepsze samopoczucie i większą radość z życia. Jednak aby rzeczywiście osiągnąć zamierzone rezultaty, konieczne jest zrozumienie własnego organizmu. Jednym z ważnych aspektów są rodzaje budowy ciała. Jakie typy wyróżniamy? I czym się one charakteryzują? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Jakie są rodzaje budowy ciała?

Wyróżniamy trzy główne typy budowy ciała. Pierwszy z nich to ektomorfik, czyli szczupły typ ciała, który wyróżnia osoby o szybkiej przemianie materii, mogące spożywać duże ilości kalorii bez uszczerbku na swoim wyglądzie. Jednocześnie problemem ektomorfików jest tzw. skinny-fat, czyli wysoki poziom tkanki tłuszczowej przy pozornie szczupłej sylwetce oraz trudność w rozwinięciu tkanki mięśniowej. 

Drugim typem budowy jest mezomorfik, czyli typ określany, jako muskularny. W przypadku mezomorfików każdy trening pozwala na uzyskanie świetnych rezultatów, a proces regeneracji jest znacznie przyśpieszony. U kobiet wyróżniamy przede wszystkim sylwetki o typie klepsydry, a u mężczyzn sylwetki w kształcie litery V. Ten typ budowy ciała określany jest jako idealny. 

Trzecim typem budowy jest endomorfik. Osoby o takiej budowie muszą włożyć największy wysiłek w osiągnięcie swoich celów. Dlaczego? Decyduje o tym przede wszystkim wolny metabolizm, skłonność do odkładania tkanki tłuszczowej, a także nawracający efekt jo-jo. W przypadku endomorfików bardzo ważne jest odpowiednie skomponowanie diety i ćwiczeń – tylko takie połączenie zapewni efekty.

Dlaczego jest to ważne?

Określenie, do którego z trzech typów budowy ciała, można zaliczyć naszą sylwetkę, jest bardzo ważne. Ma bowiem wpływ na to, jak powinna wyglądać nasza dieta: czego powinniśmy unikać, a jakie produkty muszą znaleźć się w niemal każdym posiłku. Jednocześnie typ budowy ciała ma ogromne znaczenie jeśli chodzi o trening: jego rodzaj, częstotliwość i długość.

Należy jednak pamiętać, że każdy może osiągnąć wymarzone rezultaty. Kluczowe znaczenie ma dopasowanie planu działania do indywidualnych wymagań i trzymanie się go. Co ważne, wolniejszy metabolizm lub inne niekorzystne skłonności nie mogą być naszą wymówką.

Jeśli więc chcesz określić dokładnie do jakiego rodzaju budowy ciała można zaliczyć Twoją sylwetkę, skontaktuj się z nami. W oparciu o dokonane ustalenia możesz liczyć na profesjonalną pomoc w zakresie diety i aktywności fizycznej. Razem spełnimy Twoje marzenia!