Dlaczego rozgrzewka jest ważna?

rozgrzewka

W ostatnich latach dbanie o sylwetkę i zdrowy tryb życia zyskują coraz większą popularność. Nie jest to jednak chwilowy trend, ale prawdziwa przemiana, która zaszła w naszym społeczeństwie. I bardzo dobrze! Polacy zrozumieli, że aktywność fizyczna i właściwa dieta są kluczem do zdrowia, dobrego samopoczucia i pewności siebie. Często zdarza się jednak, że w czasie treningu popełniane są różnego typu błędy. Jednym z nich jest brak przygotowania, czyli pominięcie tzw. rozgrzewki. Dlaczego ten etap treningu jest tak ważny? I jak powinna wyglądać dobrze przeprowadzona rozgrzewka? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Dlaczego rozgrzewka jest tak ważna?

Rozgrzewka powinna być nieodłączną częścią każdego treningu. Taki wstęp pozwala podnieść temperaturę ciała, rozgrzać mięśnie, a przy tym sprawia, że do tkanek dociera więcej tlenu. Poprawia krążenie krwi, sprawia, że mięśnie są bardziej elastyczne i przygotowane do większego wysiłku, a układ krążeniowo-oddechowy jest w stanie sprostać kolejnym wyzwaniom. Rozgrzewka pozwala też zwiększyć elastyczność wiązadeł i stawów, dzięki czemu obniża ryzyko urazów, takich jak zwichnięcia, skręcenia, naciągnięcia, czy naderwania. 

Jednak to nie koniec. Staranne przygotowanie ciała do aktywności zasadniczej sprawia, że trening jest bardziej wydajny, nasze ruchy są szybsze, wydolność większa, a zmęczenie o wiele mniejsze. Nic więc dziwnego, że rozgrzewka powinna być częścią każdego treningu: zarówno siłowego, cardio, jak i biegania, czy nawet spokojniejszego spaceru.

Jak powinna wyglądać dobra rozgrzewka?

Warto jednak pamiętać, że samo wprowadzenie rozgrzewki to nie wszystko. Konieczne jest dobranie właściwych ćwiczeń, które wpłyną pozytywnie na całe ciało. Ważna jest także zmiana podejścia, czyli traktowanie rozgrzewki nie jako smutnej konieczności, ale jako ważnej części, która niesie ze sobą wiele zalet.

Warto pamiętać, że intensywność pierwszych ćwiczeń powinna być dobrana do rodzaju aktywności, którą planujemy. Ruch powinien dotyczyć wszystkich partii ciała, a długość jego trwania zależy od naszych potrzeb (jednak w większości przypadków wynosi od pięciu do dwudziestu minut). Koniec powinien nastąpić w momencie, gdy czujemy się w pełni przygotowani do bardziej zaawansowanych zadań. 

Nic więc dziwnego, że prowadzenie rozgrzewek jest ważną częścią pracy trenera. Pamiętając o tym, stworzyliśmy kursy, których program obejmuje również ten etap współpracy z podopiecznym. Dzięki poznaniu tajników ciała, a także konkretnych ćwiczeń, które warto zastosować, unikniesz kontuzji zarówno u siebie, jak i u osób, z którymi współpracujesz.